piątek, 20 czerwca 2014

DOBRY COACH CZYLI KTO?

Ostatnio bardzo modne słowo. Gdzie się nie obejrzeć jakiś coach lub "profesjonalny trener". Niby nic w tym złego, w końcu ludzie chcą i muszą się szkolić. Skoro jest popyt to i podaż wzrasta. Stąd trenerzy i coachowie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Z jednej strony wzrost konkurencji skutkuje pozytywnym dla konsumenta spadkiem cen, ale z drugiej strony czy aby na pewno warto kierować się ceną? W końcu oddajemy się w ręce kogoś kto ma pokierować naszą karierą (coaching biznesowy), lub pomóc nam odmienić nasze życie! (life coaching).
W tym miejscu na pewno pojawiają się u Ciebie wątpliwości. Cena jest ważna, ale trzeba pamiętać o jakości. To przecież od jakości coacha, od jego wiedzy i doświadczenia będzie przecież zależeć jakość efektów. O ile w przypadku towarów fizycznych łatwo sprawdzić ich jakość, o tyle jakość coachingu jest rzeczą trudno mierzalną i warto przy jego wyborze przestrzegać kilku kluczowych reguł.

JAK ZATEM WYBRAĆ WŁAŚCIWEGO COACHA?

Jest kilka punktów na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

TYLKO CERTYFIKOWANY COACH

Warto szukać coacha z certyfikatem. Nie chodzi tu jednak o byle jaki certyfikat. W chwili obecnej najbardziej rozpoznawalnym będzie certyfikat ICF (International Coach Federation) największej ogólnoświatowej organizacji coachingowej reprezentującej środowisko profesjonalnych coachów. Zdobycie takiego certyfikatu wiąże się z odbyciem odpowiedniego szkolenia, poprowadzenia wielu godzin udokumentowanych sesji coachingowych, oraz uzyskania akredytacji, której udziela specjalna komisja, oceniająca jakość poprowadzonych przez coacha sesji oraz ich zgodność z wytycznymi federacji.

CZY CERTYFIKACJA JEST WAŻNA?

Oddając się w ręce lekarza wymagasz aby miał on odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Jeśli postawi niewłaściwą diagnozę, lub będzie prowadzić leczenie w niewłaściwy sposób, to odbije się to na Twojej kondycji i zdrowiu. Tak samo jest z coachem. Jeśli Cię źle pokieruje, to konsekwencje poniesiesz Ty.
Certyfikowany coach powinien umieć właściwie poprowadzić Cię przez proces zmiany, ale również co bardzo ważne, ocenić czy coaching jest drogą dla Ciebie. Może się zdarzyć, że zamiast coachingu potrzebna jest terapia i dobry coach odmówi w takiej sytuacji dalszej współpracy i pokieruje do odpowiedniego terapeuty.

ZAPYTAJ O WYKSZTAŁCENIE

Wiele osób myśli, że coachem bądź trenerem można zostać w pół roku. Nie prawda. Nawet wyżej wspomniana certyfikacja powinna być raczej dokumentem potwierdzającym posiadanie pewnej wiedzy ale nie jest to żadna wyrocznia. Dobry coach powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii, czy andragogiki (kształcenie ludzi dorosłych). Z tego względu dobrze jeśli ukończył wspomniane bądź pokrewne studia wyższe. Im więcej wie tym lepiej dla nas.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE 

Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika pyta o doświadczenie. Nie bez znaczenia jest gdzie pracownik wcześniej pracował, ale kluczowe jest jakie pełnił w danej firmie stanowisko i czym się zajmował.
Podpisując umowę z coachem występujemy w roli pracodawcy, lub partnera biznesowego. Sprawdźmy zatem naszego kontrahenta. Chcemy aby był to ktoś najlepszy na kogo nas stać. Nie wstydźmy się pytać czym zajmował się nasz potencjalny coach w przeszłości.
 

SPRAWDŹ REFERENCJE

Świetnie jeśli coach może wylegitymować się dobrymi papierami. Jest szansa, że oddajemy się w dobre ręce. Warto jednak sprawdzić jak jego pracę weryfikuje rynek. Jeśli potrafi pomóc swoim klientom, wówczas na pewno będzie mógł podzielić się z nami dobrymi referencjami.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz