sobota, 11 października 2014

JAK ASERTYWNIE ODMAWIAĆ?



Zapewne słyszałeś dziesiątki razy hasło asertywność i zapewne kojarzysz je ze słowem nie. Czy słusznie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to jak i inne pytania, to zapraszam do lektury niniejszego artykułu... A więc zaczynamy.

Czym właściwie jest asertywność?


Można znaleźć wiele definicji tego pojęcia, ale z użytkowego punktu widzenia można powiedzieć że, asertywność jest zbiorem umiejętności do opanowania

Przypomnij sobie ludzi, którym ufasz i których szanujesz. Prawdopodobnie są bezpośredni w swoim postępowaniu, zazwyczaj zachowują spokój oraz rozsądek wchodząc w różnorodne relacje z innymi, a także potrafią jasno i szczerze mówić czego potrzebują i jakie są ich cele. 
  
Asertywność odnosi się do zachowania a nie do osobowość, a nasze zachowania są wyuczone. Co to oznacza dla Ciebie? 

Możesz nabyć kompetencje, które pozwolą Ci komunikować się pewnie i właściwie we wszystkich sytuacjach, ponieważ asertywność to po prostu jasne wyrażanie swojego stanowiska oraz okazywanie, że chcesz szukać wraz z innymi jak najlepszego rozwiązania danej sytuacji.

Asertywność ma wiele aspektów. Jeśli by zebrać wszystkie to powstanie materiał na kilkudniowe szkolenie. Ale to co pewnie najbardziej interesuje większość z nas, to to z czym mamy zwykle największy problem, czyli to odpowiedź na pytanie:

Jak asertywnie odmawiać?


 Łatwo jest odmówić, gdy spełnienie czyjejś prośby lub życzenia jest niemożliwe z obiektywnych i niezależnych od Ciebie przyczyn. Znacznie trudniej jest w sytuacji, gdy potencjalnie jesteś wstanie spełnić oczekiwanie rozmówcy, ale kosztem swoich chęci, dążeń lub interesów. Więc jak to zrobić?
Nikt, komu odmawiasz, nie cieszy się z tego powodu. Osobie, która prosząc
o coś słyszy nie, jest na ogół przykro, że nie dostała tego, co jej było potrzebne. Dlatego też wiele osób nie próbuje odmawiać, gdyż czuje się tak bardzo nie w porządku, że powiedzenie nie przekracza ich psychiczne możliwości. Z kolei są osoby, które w mogą uważać proszącego za bezczelnego, nachalnego a sami czuć, że są wykorzystywani.

Podstawą asertywnej postawy jest założenie:

Ja mam prawo prosić, Ty masz prawo odmówić.
Ja mam prawo odmówić, Ty masz prawo prosić

Z powyższych praw wynika partnerska relacja między osoba prosząca i proszoną. Nie ma tu winnych ani skrzywdzonych.

Model asertywnej odmowy

 

Asertywna odpowiedź musi zawierać słowo Nie. To ono wskazuje kierunek  dalszej wypowiedzi. To ważne, gdyż wypowiedź asertywna jest komunikatem kierowanym wprost, opartym na informacjach prawdziwych, podanych jasno i konkretnie.
W asertywnej odmowie musi pojawić się również jasna informacja o decyzji. Jeśli mówię nie zrobię, czyli nie zostanę, nie pożyczę, nie przyjdę, oznacza to, że podjąłem w tej sprawie postanowienie i informuję o tym mojego rozmówcę.

W asertywnej odmowie ten właśnie element zadania jest przejawem stanowczego zachowania. Zastępuje on popularne stwierdzenia oznajmujące typu: nie mogę lub nie chcę
Asertywna odpowiedź powinna także zawierać przedstawiony w jasny sposób powód odmowy.

Przykłady:

Nie, nie spotkam się z Tobą, ponieważ mam już zaplanowany dzisiejszy wieczór.
 
Przykro mi, nie podejmę się tego zadania, ponieważ nie czuję się tu wystarczająco kompetentny. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz